Kredyt a pożyczka – Sprawdź czym są i czym różnią się te dwa produkty finansowe!

Kredyt i pożyczka to dwa produkty finansowe. Są one przez wiele osób mylone lub nazywane wręcz zamiennie. W rzeczywistości, choć dzięki nim możemy pozyskać gotówkę lub sfinansować swoje cele, są czymś innym oraz działają na innej zasadzie. W tym tekście przedstawiamy dokładnie, czym jest kredyt bankowy, a czym pożyczka udzielana przez prywatne firmy finansowe. Podpowiemy również, w jakie plusy i minusy mają te dwa rozwiązania oraz kiedy warto skorzystać z konkretnej opcji. Krótki poradnik o kredytach i pożyczkach poniżej.

Czym jest kredyt bankowy i kiedy warto go brać?

Kredyt bankowy to umowa kredytowa pomiędzy bankiem a klientem. Jest on udzielany na podstawie prawa bankowego, które dość precyzyjnie oraz rygorystycznie określa pożyczenie pieniędzy klientowi przez bank. Kredyty występować mogą w różnych wersjach np. gotówkowej, hipotecznej, na daną rzecz czy w formie karty kredytowej. Kredyty udzielane są przez banki na konkretny cel, a kredytobiorca zgadza się wykorzystać środki właśnie na deklarowany cel. Banki przy udzielaniu kredytów mają obowiązek zbadania zdolności kredytowej oraz szereg innych obowiązków czy praw. Umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie oraz zawierać kwotę kredytu, oraz odsetki i termin, na jaki został udzielony kredyt. Obecnie na rynku wszystkie ogólnodostępne banki oferują tego typu kredyty w różnych wersjach. Przeważnie są to produkty flagowe i podstawowe produkty bankowe danego banku.

Jeśli chcemy korzystać z kredytów bankowych, istnieje kilka powodów, dla których warto to zrobić. Pierwszym ich jest współpraca z bankami jako renomowanymi instytucjami, które są publiczne i sprawdzone. Sama umowa zostaje podpisana też na podstawie prawa bankowego, które chroni dużo lepiej kredytobiorcę, niż prawo cywilne w przypadku pożyczek. Kredyty bankowe są zatem dobrym pomysłem, jeśli planujemy wziąć dużą kwotę lub związać się umową z bankiem na bardzo o długi okres. Kredyty będą też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy przeznaczyć środki na konkretny cel np. konsolidację lub zakup auta. W takim wypadku bank oferuje dedykowany kredyt, a doradca bankowy pomaga skompletować wniosek czy przeprowadzić cały proces. Kredyty bankowe są również bardzo łatwo dostępne. Możemy od ręki zawnioskować o nie w oddziale banku lub w bankowości internetowej.

Czym jest pożyczka pozabankowa i kiedy warto z niej skorzystać?

Pożyczka to drugi rodzaj pożyczania pieniędzy. Jest ona udzielana przez prywatne firmy finansowe lub banki. Korzystając z pożyczki, możemy pożyczyć pieniądze na dowolny cel, a pożyczkodawca nie obowiązku sprawdzać, czy przyjmować od nas oświadczenia, na jaki cel ją przeznaczymy. Podstawą prawną udzielania pożyczki jest prawo cywilne. Daje ono zarówno większą elastyczność, jak i mniejsze restrykcje oraz obostrzenia — dla obydwu stron. Obecnie na rynku pożyczki występują w najpopularniejszej formie pożyczek ratalnych lub krótkoterminowych — chwilówek. Udzielane są przez prywatne firmy pożyczkowe jako instytucje finansowe. Działa ich na rynku ok. kilkudziesięciu. Cały proces brania pożyczek przeważnie odbywa się internetowo, poprzez złożenie i wypełnienie wniosku oraz przelanie pieniędzy na nasze konto bankowe.

Pożyczki pozabankowe i pożyczki udzielane przez banki mają dwa rodzaje plusów i pewnych korzyści, których brakuje kredytom bankowym. Pożyczki pozabankowe udzielane są dużo chętniej przez firmy pożyczkowe oraz przeważnie mają niższe wymagania. Prywatni pożyczkodawcy nie stawiają tak wysokich wymagań odnośnie np. zarobku, stażu pracy czy rodzaju umowy, na podstawie której pracujemy. Pożyczkodawcy prywatni czasami mogą udzielać nawet pożyczek osobom z małym i niedługim zadłużeniem, co w przypadku kredytu bankowego jest praktycznie niemożliwe. Pożyczki bankowe również traktowane są nieco mniej rygorystycznie np. pod względem zabezpieczania, zaświadczeń czy wymogów. Ogólnie pożyczki jest dużo łatwiej pozyskać i przeważnie opiewają one na mniejsze sumy niż kredyty bankowe. Kolejnym plusem pożyczek pozabankowych jest bardzo szybka możliwość ich pozyskania. Cały proces możemy przebrnąć nawet w reklamowane tak często 15 minut i otrzymać pieniądze bez wychodzenia z domu. Również niektóre banki, gdy mają już zbadaną zdolność kredytową klienta, oferują pożyczki, które można wziąć od ręki np. w aplikacji. Różne instytucje pozabankowe oraz banki oferują pożyczki w różnych formach. Mogą być to pożyczki np. gotówkowe, samochodowe czy konsolidacyjne.

Z tego rodzaju pożyczek warto korzystać zatem w kilku przypadkach. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy potrzebujemy jedynie małej sumy i nie chcemy przechodzić skomplikowanej bankowej procedury badania zdolności kredytowej. Pożyczkę warto również brać, jeśli nie posiadamy sporych zarobków lub nie mamy najlepszej sytuacji finansowej. W takim wypadku pożyczkę otrzymamy dużo szybciej niż kredyt bankowy.

Wybrać pożyczkę czy kredyt?

Jeśli wiemy już, czym dokładnie są kredyty i pożyczki, warto zastanowić się nad tym, którą opcję wybrać. Nie ma jednej i konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Z pewnością decyzji nie powinniśmy podejmować pod wpływem chwili czy emocji np. w banku, czy po rozmowie z doradcą. Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie naszych potrzeb i sprawdzenie, która opcja spełni je lepiej. Jeśli zależy nam na jak najtańszej opcji pożyczenia pieniędzy, możemy skorzystać z porównywarek finansowych. Posiadają one w sobie wiele pożyczek i kredytów aktualnych na rynku oraz potrafią w ciągu kilku sekund wygenerować zestawienie — np. właśnie pod kątem oprocentowania czy RRSO. Dobrą poradą może być też podpowiedź, aby porozmawiać ze znajomymi czy rodziną i sprawdzić, czy mogą oni polecić dany rodzaj np. kredyt, czy pożyczkę w konkretnej firmie pożyczkowej, czy banku. Dzięki temu będziemy mieli pewną wiedzę na ten temat. Gdy rozważamy wybór pożyczki i kredytu, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zalogowanie się do naszej bankowości elektronicznej oraz sprawdzanie ofert banku. Bardzo często możemy otrzymać konkretną propozycję karty kredytowej, limitu w koncie czy pożyczki gotówkowej, na podstawie wpływów na konto czy stażu klienckiego. W takiej sytuacji “problem” wyboru może rozwiązać się sam, gdy otrzymamy dopasowaną do naszych oczekiwań ofertę.

Zostaw komentarz