Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Długofalowa inwestycja w mieszkanie pod wynajem to dobry pomysł? Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem? Trudno wyrokować, bowiem to będzie zależało od ogólnej koniunktury gospodarczej (w tym polityki fiskalnej państwa) oraz poziomu stóp procentowych.

Polska się wyludnia

Prawdą jest, że przyrost naturalny jest mniejszy i dodatkowo wielu Polaków wyjeżdża za granicę do pracy, ale trend może się także zatrzymać lub odwrócić, np. poprzez napływ imigrantów. Oczywiście obecnie obserwujemy, że pewne miejsca wyludniają się kosztem dużych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i przemysłowych. Tyczy się to szczególnie Warszawy i Krakowa.

Ceny mieszkań

Mieszkanie w dobrej lokalizacji często dużo kosztuje. Warto jednak stale obserwować rynek, który przez konkurencję jest dość nie równy. W przypadkach takich jak bankructwo miasta, złe sąsiedztwo, kryzys finansowy to spadki, które mogą być bardzo dotkliwe – warto zwrócić uwagę na te kwestie. Na pocieszenie jednak należy stwierdzić, że mamy bardzo dużo czasu, aby zauważyć symptomy pogarszającej się sytuacji na danym terenie. To nie jest giełda papierów wartościowych!

Lokatorzy

Oczywiście w każdym biznesie najbardziej ryzykowny jest czynnik ludzki. Nie inaczej jest z wynajmem. Jeżeli jednak podejdziemy do tematu bardzo profesjonalnie i będziemy staranie wybierać swoich najemców oraz odpowiednio zabezpieczać się w umowie, to jest szansa na zarobek. Wtedy nawet ustawa o ochronie praw lokatorów nie będzie taka straszna. Jeśli jednak podejdziemy do tematu bez wymaganej staranności lub nie mamy do tego głowy, to lepiej znaleźć sobie inne zajęcie.

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Tak, ale w konkretnych sytuacjach. Przede wszystkim warto usiąść i wszystko „po ludzku” przeliczyć. Kiedy właściwie zakup mieszkania się nam zwróci i zaczniemy rzeczywiście zarabiać? Wybór odpowiedniej lokalizacji to również bardzo ważna kwestia, nie wszędzie się opłaca. Do tematu trzeba podejść ostrożnie i z dużą cierpliwością.

Zostaw komentarz