Firmy oddłużeniowe – Czym są firmy antywindykacyjne i jak działają?

Firmy oddłużeniowe czy antywindykacyjne — bo i tak są nazywane to coraz popularniejsze firmy na rynku. Wraz ze wzrostem zadłużenia polaków firmy takie są coraz częściej wykorzystywane, a wiele osób zgłasza się do nich po pomoc. Oferują one pomaganie klientowi w wyjściu z zadłużenia na wiele sposobów — dostosowanych do indywidualnej sytuacji dłużnika oraz są nieocenionym wsparciem w walce z firmami windykacyjnymi, sądami czy komornikami. Dzięki nim możemy znacząco zwiększyć swoje szanse na wyjście z długu i rozwiązać problem, który dla wielu osób jest samodzielnie niemożliwy “do przeskoczenia”. W dalszej części wszystko o firmach antywindykacyjnych oraz o tym, jak mogą nam pomóc, jeśli mamy długi.

Czym są firmy antywindykacyjne?

Firmy antywindykacyjne to prywatne i niezależnie firmy na rynku, które oferują pomoc przy wychodzeniu z zadłużenia. Są one skierowane do osób, które posiadają długi i oferują bardzo szeroki zakres usług. W takich firmach możemy uzyskać pomoc, informacje czy zlecić konkretne działania. W firmach oddłużeniowych zazwyczaj pracują osoby o wykształceniu prawniczym, byli windykatorzy oraz osoby z branż windykacyjnych, finansowych czy biznesowych. Doskonale znają oni tematykę zadłużenia oraz dysponują rozległą wiedzą. Z usług takich firm możemy korzystać zarówno jednorazowo oraz regularnie, jeśli zdecydujemy się z nimi współpracować. Na rynku działa wiele takich firm, choć zdobywają one dopiero popularność i nie są szeroko wykorzystywane przez dłużników. Firmy oddłużeniowe oferują też różne sposoby rozliczania się. Może być to opłata za poszczególne czynności np. wysłanie pisma do komornika czy reprezentowanie nas w rozmowach z firmami windykacyjnymi. Możemy też w niektórych przypadkach płacić ryczałtową opłatę np. miesięczna a w tym czasie korzystać kompleksowo z pomocy firmy. Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez niektóre marki jest również opłata uzależniona od tego, czy firma rzeczywiście wynegocjuje np. umorzenie 50% długu — choć nie jest to popularna praktyka.

Jak w praktyce działają firmy oddłużeniowe?

Działanie firm antywindykacyjnych w praktyce jest proste i klarowne. Po wybraniu konkretnej marki możemy udać się do niej i rozpocząć współpracę. Po krótkim spotkaniu, na którym opiszemy naszą sytuację, firma antywindykacyjna rozpocznie działanie. Wstępnie zostanie również ustalona strategia wyjścia z zadłużenia i jest ona dogodna dla dłużnika. Sama firma może w różnym stopniu angażować się w pomoc oraz działać w takim stopniu i w jakim życzy sobie klient. Możemy zatem poprosić jedynie o pomoc, w poszczególnych sytuacjach jak np. podpisanie ugody lub korzystać z całościowego o wsparcia we wszystkich działaniach aż do zakończenia sprawy. Firmy oddłużeniowe działają niezależnie od tego, jak wysokie mamy długi lub kto jest naszym wierzycielem. Pomagają też zarówno gdy dług jest dopiero przeterminowany kilka miesięcy i windykuje nas firma windykacyjna lub gdy mamy już sądowy nakaz zapłaty i egzekucję komorniczą.

Co konkretnie oferują firmy antywindykacyjne?

Jedną z najważniejszych kwestii, jaka jest poruszana przy okazji tematu firm antywindykacyjnych, jest to, co konkretnie oferują firmy oddłużeniowe. Do oferty ich usług należy bardzo wiele różnego rodzaju działań. Z pewnością będzie to doradztwo, analiza sytuacji dłużnika i pomoc w opracowaniu rozwiązania wyjścia z zadłużenia. Po zgłoszeniu się do firmy oddłużeniowej pracownicy firmy ustalają wszystkie fakty oraz szczegóły, oraz pomogą dobrać najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Jest to bardzo komfortowe, gdyż na ogół dłużnicy nie posiadają tak szerokiej i rozległej wiedzy na ten temat.

Kolejnym rodzajem pomocy, jaki mogą zaoferować firmy antywindykacyjne, jest wysyłanie pism oraz prowadzenie dokumentacji dłużnika. To zadanie również jest korzystne dla wielu osób. Firmy antywindykacyjne mogą w naszym imieniu odbierać i wysyłać pisma do firm windykacyjnych oraz komornika. Mogą również reagować odpowiednio — jeśli istnieje taka możliwość — np. odpowiadając na pismo kolejnym dokumentem. Będą oni mogli również archiwizować czy przechować całą dokumentację, aby nie uległa ona zniszczeniu czy zagubieniu. Ciekawym rozwiązaniem jest też oferowane przez niektóre firmy przyjęcia kontaktu za nas z firmami windykacyjnymi. Dzięki temu to firma oddłużeniowa odbiera za nas telefony czy kontaktuje się z wierzycielami, co jest bardzo komfortowe.

Do bardzo przydatnych usług firm oddłużeniowych możemy również zaliczyć pomoc w negocjowaniu z firmami windykacyjnymi i komornikami. To bardzo trudne zadanie, z którym nie radzi sobie zdecydowana większość dłużników. Osoby prywatne nie posiadają tak dużej wiedzy oraz nie są doświadczone w tej kwestii. Pracownicy firm oddłużeniowych mogą w naszym imieniu udać się do firmy windykacyjnej lub rozmawiać z windykatorem. W trakcie rozmowy mogą negocjować rozłożenie zadłużenia na raty, korzystne podpisanie ugody, umorzenie części długu czy inne rozwiązania, które pomogą nam wyjść z całej sytuacji. Również w rozmowie z komornikiem pomoc firmy antywindykacyjnej może być nieoceniona. Osoby z wykształceniem prawniczym dużo skuteczniej będą broniły naszych interesów i pomagały nam zakończyć pozytywnie sprawę zadłużenia. W praktyce tratowanie dłużników, którzy mają wsparcie firm antywindykacyjnycyh, jest również nieco inne, gdyż np. firmy windykacyjne zdają sobie sprawę, że nie będą mogły wywierać nacisków czy po prostu prosto skłonić dłużnika do natychmiastowego oddania pieniędzy.

Czy i dlaczego warto z nich korzystać?

Jeśli posiadamy zadłużenie i nie panujemy już nad nim oraz nie potrafimy samodzielnie wyjść z niego, zdecydowanie warto skorzystać z oferty firm oddłużeniowych. Będą oferowały one nam profesjonalną pomoc w całym procesie oraz będą wspierały radą, oraz pewnymi czynnościami. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć wyjście z patowej sytuacji oraz w miarę możliwości komfortowo pozbyć się zadłużenia. Pomoc firm antywindykacyjnych może również pomóc zaoszczędzić nam środki np. poprzez odpowiednie spłacanie różnych zadłużeń – w pierwszej kolejności tych, które zagrażają nam karmi czy poprzez negocjowanie ugody. Jeśli więcej mamy problemy z zadłużeniem warto skorzystać z tej opcji lub udać się do takiej firmy i zapytać o szczegóły funkcjonowania, a następnie podjąć decyzję o współpracy.

Zostaw komentarz