Płacić kartą czy telefonem?

Wraz ze wzrostem popularności usług mobilnych także banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i co rusz wprowadzają nowe rozwiązania dotyczące gównie płatności i obsługi rachunków online. Niewątpliwie karta kredytowa pozostaje nadal głównym narzędziem płatniczym w sklepach i punktach usługowych, ale młodsze pokolenie wybiera dostępne od niedawna płatności za pomocą smartfonów, bez potrzeby logowania w systemach bankowości internetowej banku. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Wszelkie płatności obarczone są ryzykiem kradzieży danych. Porównując jednak bezpieczeństwo stosowane w przypadku kart płatniczych i telefonicznych systemów można stwierdzić, że ryzyko jest w obu przypadkach minimalne. Płatność kartą wymaga potwierdzenia transakcji PINem. Oczywiście nie dotyczy to kart zbliżeniowych i zakupów do określonej kwoty (zwykle do 50 zł jednorazowo). Brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa niesie tu ryzyko podpatrzenia kodu przez osoby trzecie.

W przypadku płatności telefonem konieczne jest zainstalowanie na urządzeniu aplikacji banku. Możliwości płacenia w ten sposób też jest kilka. Zwykle jest to tzw. BLIK zastępujący kartę specjalnie generowanym kodem wyświetlanym na ekranie smartfona. Kody, zwykle 6-cio cyfrowe, wpisywane są na terminalu płatniczym (chęć takich płatności należy zgłosić sprzedawcy). Podobnie działa płatność PeoPay oferowana przez Bank PEKAO SA. Przy użyciu powyższych rozwiązań można dokonać również transakcji zbliżeniowych, o ile smartfon wyposażony jest w płatności NFC.

Zalety płatnościami telefonem to niewątpliwie wygoda i prostota użytkowania bez potrzeby noszenia portfela. Zwykle usługa ta jest darmowa. Smartfon może okazać się przydatny, gdy nastąpi awaria systemu MasterCard czy Visa – to te karty posiadamy zwykle w użytkowaniu, gdy kartę zgubimy albo zapomnimy PINu. Nowoczesne rozwiązania będą bardziej bezpieczne, jeśli nasz telefon będzie miał zainstalowany sprawdzony program antywirusowy. Sam BLIK działa jedynie na terytorium RP, na zagraniczne wyjazdy należy zabrać kartę kredytową czy gotówkę. Oczywiście w płatnościach telefonem ważne jest, by bateria była naładowana. Jeszcze nie każdy sklep, czy punkt usługowy wprowadził takie udogodnienia dla klientów, zatem nie wszędzie wykorzystamy sprytną metodę płatności. No i warto liczyć się też z ewentualnymi awariami czy brakiem zasięgu sieci, z jakiej usług korzystamy.

Podsumowując – płatności smartfonem i kartą mogą być porównywalne. Dla jednych wygodne jest użycie plastiku, inni stawiają na innowacyjne rozwiązania. Ryzyko też jest porównywalne w obu przypadkach, choć nieco inne niebezpieczeństwa warto tu brać pod uwagę. Najlepiej łączyć rozwiązania i zawsze cieszyć się dostępem do środków na rachunku, niezależnie od miejsca i sytuacji w jakich się znajdziemy.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje lipiec 2021
Konta dla firm promocje lipiec 2021
Lokaty bankowe promocje lipiec 2021
Kredyty gotówkowe promocje lipiec 2021
Kredyty mieszkaniowe promocje lipiec 2021
Kredyty dla firm promocje lipiec 2021

Leave a Reply