5 sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej

Mimo bogatej oferty kredytowej czasami można spotkać się z sytuacją, kiedy bank nie chce pożyczyć nam tyle, ile chcemy. Wynika to z wielu czynników, głównie zdolności kredytowej, historii w BIK czy wewnętrznych procedur bankowych. Istnieje kilka prostych metod, by to zmienić. Przede wszystkim przed złożeniem wniosku kredytowego należy odpowiednio zadbać o podwyższenie wiarygodności w oczach analityka bankowego, poprawienie zdolności kredytowej, zebranie dodatkowych dokumentów. Tak przygotowani możemy zawalczyć o więcej, niż bank chce nam dać.

Współkredytobiorca

Jeśli nie możemy pochwalić się wystarczającymi dla banku dochodami, czy stałym zatrudnieniem to warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto takie dokumenty przedstawi i zgodzi się zostać współkredytobiorcą. Często banki dopuszczają taką opcję ale tylko osobom spokrewnionym lub utrzymującym wspólne gospodarstwo domowe – warto podpytać o szczegóły w wybranym banku.

Konsolidacja istniejących zobowiązań

To kolejny sposób, by poprawić naszą historię i zdolność kredytową. Przygotowując się do zaciągnięcia kolejnego, ważnego dla nas, kredytu można pomyśleć nad spłatą mniejszych, czy kończących się pożyczek, kart kredytowych itd. Łącząc kredyty w jeden zmniejszymy nasze miesięczne obciążenia z tego tytułu, gdyż czas spłaty znacznie się wydłuży.

Likwidacja kart i limitów na koncie

Bardzo duże znaczenie dla obliczania zdolności kredytowej mają przypisane nam limity i karty kredytowe, nawet jeśli z nich nie korzystamy. Jeśli nie są nam potrzebne, warto je zlikwidować. Bank, w którym starać się będziemy o pożyczkę/kredyt mimo nie wykorzystanych kwot i tak weźmie je pod uwagę wyliczając zdolność kredytową, gdyż możemy przecież zacząć z tych limitów korzystać. Odbierane jest to jako potencjalne zagrożenie zadłużania się w przyszłości i ryzyko zaniechania spłaty ewentualnie przyznanego kredytu.

Zabezpieczenia

Większość banków uzależnia przyznanie kredytu, w oczekiwanej przez klienta wysokości, od rodzaju zabezpieczeń. Zwykle narzuca własne, ale kredytobiorca może też mieć pływ na dodatkowe wskazanie np. nieruchomości na jakich można dokonać zabezpieczenia hipotecznego itd.

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Jedną z może nie do końca etycznych metod uzyskania odpowiedniej kwoty kredytu jest umiejętność odpowiadania na pytania doradcy bankowego w sposób dla nas korzystny, np. w kwestiach dzieci pozostających na utrzymaniu. Im większe koszty przypisane nam zostaną (pokrywane miesięcznie), tym niższa zdolnością kredytową będziemy mogli się okazać w banku. Wpływ na wyliczenie może mieć np. koszt z wiązany z wynajmem mieszkania czy posiadanie samochodu – błahostki można by stwierdzić, aczkolwiek mają znaczenie.

Stosując się do ww. sposobów zwiększenia naszej zdolności kredytowej mamy szanse zwiększyć przyznany kredyt. Jednak warto przede wszystkim pod uwagę wziąć nasze możliwości finansowe dotychczasowe zobowiązania kredytowe. Warto pamiętać, by nie przekroczyć magicznej 1/3 dochodów na raty. Do tej granicy przyjęto zadłużanie się za w miarę bezpieczne.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje kwiecień 2018
Konta dla firm promocje kwiecień 2018
Lokaty bankowe promocje kwiecień 2018
Kredyty gotówkowe promocje kwiecień 2018
Kredyty mieszkaniowe promocje kwiecień 2018
Kredyty dla firm promocje kwiecień 2018

Odpowiedz