Brak adresu zameldowania na dowodzie a kredyt hipoteczny

W nowych dowodach osobistych nie widnieje adres zameldowania ani podpis posiadacza, dlatego wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie będzie stanowić to problemu podczas załatwiania spraw urzędowych lub bankowych. Jak będą w tym wypadku wyglądać procedury związane z otrzymaniem kredytu hipotecznego?

Potrzebne oświadczenie

Banki przygotowały się na obsługę klientów, którzy są posiadaczami nowych dokumentów. Kredytobiorcy, którzy mają nowe dowody osobiste nie powinni mieć żadnych problemów ani z otworzeniem konta osobistego, ani z zaciągnięciem kredytu, przy czym będą zobowiązani złożyć specjalne oświadczenie o miejscu zamieszkania. Jest to dokument, który ma za zadanie potwierdzić wiarygodność danych poprzez odręczny podpis klienta. Tak jak w przypadku każdego oświadczenia, podawanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna. Zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy jest to pewnego rodzaju obciążenie, nie mniej jednak to jedyny sposób, żeby móc zweryfikować tego typu dane.

Kiedy oświadczenie nie wystarczy?

W niektórych przypadkach oświadczenie może okazać się niewystarczające, dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, jeżeli bank poprosi nas o okazanie zaświadczenia z urzędu lub rachunku za prąd czy gaz. Oczywiście instytucje bankowe zdają sobie sprawę z tego, że może być to dla kredytobiorcy uciążliwe, dlatego przeważnie tego typu procedury nie są praktykowane i najczęściej wystarcza napisanie zwykłego oświadczenia.

Dlaczego banki są tak ostrożne?

W ostatnich latach wyłudzanie pieniędzy za pomocą skradzionych tożsamości jest coraz częstsze, dlatego banki starają chronić siebie oraz swoich klientów wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia. To dlatego w tej kwestii, trzeba być wyrozumiałym w stosunku do instytucji bankowych. Nowe dowody osobiste zostały wprowadzone ze względu na to, że trudniej je sfałszować, poza tym posiadają informacje o polskim obywatelstwie oraz opisy pól po angielsku, dzięki temu będziemy mieć mniej problemów podczas przekraczania granicy.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje czerwiec 2024
Konta dla firm promocje czerwiec 2024
Lokaty bankowe promocje czerwiec 2024
Kredyty gotówkowe promocje czerwiec 2024
Kredyty mieszkaniowe promocje czerwiec 2024
Kredyty dla firm promocje czerwiec 2024

Zostaw komentarz