Dlaczego jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników to baza zawierająca informacje na temat osób, które zalegają ze spłatą zobowiązań finansowych. Niestety według statystyk liczba dłużników wciąż wzrasta, zadaniem KRD jest pomoc w ściąganiu długów oraz zwiększanie bezpieczeństwa zawierania transakcji finansowych. Z bazy KRD korzystają instytucje bankowe, operatorzy telefonów komórkowych oraz agenci nieruchomości. Osoba, która figuruje w KRD, niestety będzie miała problem z uzyskaniem kredytu.

Kto może trafić do KRD?

W KRD można umieścić dłużnika, który zalega ze spłatą zadłużenia minimum 60 dni. Z bazy korzystają przeważnie przedsiębiorcy, banki oraz osoby fizyczne. Aby móc wpisać dłużnika do KRD należy posiadać tzw. tytuł wykonawczy, np. polecenie zapłaty lub orzeczenie sądowe z klauzulą wykonalności. Oprócz tego wcześniej należy powiadomić dłużnika o ostatecznym terminie spłaty i wysłać ostrzeżenie o umieszczeniu go w Krajowym Rejestrze Dłużników, jeżeli nie wywiąże się z umowy. Co ciekawe do rejestru można trafić za dług w wysokości 200 zł brutto, jeżeli jesteśmy osobą fizyczną. Jeżeli chodzi o podmioty gospodarcze ta suma wynosi 500 złotych brutto. W skład zadłużenia może wchodzić również kwota egzekucji komorniczej czy postępowania komorniczego.

Co zrobić, aby zostać usuniętym z KRD?

Jeżeli trafiliśmy na Krajowego Rejestru Dłużników, ale spłaciliśmy dług, możemy zostać z niego usunięci. Aby to zrobić, należy zwrócić się z prośbą do wierzyciela, który umieścił nas na liście, to on ma obowiązek poinformować KRD o tym, że dług został uregulowany. Niestety przeważnie wierzyciel tego nie robi i musimy zająć się tym na własną rękę. Warto wiedzieć, że informacje nieusunięte przez wierzyciela są przechowywane aż przez 10 lat.

Sprawdzanie danych w KRD

Gdy obawiamy się tego, że możemy figurować w bazie KRD, co może znacznie utrudnić nam otrzymanie kredytu, możemy to sprawdzić. Raz na pół roku możemy zrobić to bezpłatnie. W tym celu należy zarejestrować się w Serwisie Ochrony Konsumenta, tam będziemy mieć dostęp do szczegółowych raportów. Aby móc to zrobić, będziemy potrzebować skanu dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje czerwiec 2024
Konta dla firm promocje czerwiec 2024
Lokaty bankowe promocje czerwiec 2024
Kredyty gotówkowe promocje czerwiec 2024
Kredyty mieszkaniowe promocje czerwiec 2024
Kredyty dla firm promocje czerwiec 2024

Zostaw komentarz