Jak łączyć i przenosić kredyty z głową

Decyzje o zaciąganiu kredytów i pożyczek zwykle są dobrze przemyślane. Z czasem jednak zdarza się, że zbyt obciążają nasz domowy budżet. Zamiast dać się wciągnąć w spiralę zadłużenia warto rozważyć możliwość renegocjacji kredytów lub przenieść je, w ramach najczęściej konsolidacji, do innego banku. Zatem jeśli mamy za dużo pożyczek i kredytów i nie stać nas na spłatę wszystkich w terminie, lepiej wcześniej zdecydować, jak zmienić wysokości rat na takie, które będziemy w stanie regulować. Wystarczy chcieć.

Konsolidacja

To jedna z możliwości dla osób nadmiernie w pewnym momencie zadłużonych. Dotyczyć ona może kredytów, pożyczek, zakupów ratalnych czy kart kredytowych. Chyba wszystkie banki w swojej ofercie posiadają kredyt konsolidacyjny. W skrócie polega on na połączeniu kilku kredytów w jeden, z wydłużeniem zazwyczaj okresu spłaty, ale z niższą ratą miesięczną. To produkt dla osób, które nie mają na chwilę obecną problemów ze spłatą zobowiązań, ale sytuacja zmieniła się na tyle, że kłopoty takie mogą powstać.

Renegocjacja warunków obowiązującej umowy

Podobnie jak w przypadku konsolidacji klient, którego stan majątkowy uległ pogorszeniu, może wnioskować o zmianę warunków umowy w banku, w którym zaciągał zobowiązanie. Szanse na uzyskanie zgody są spore, zwłaszcza jeśli do tej pory regulowano raty terminowo, a okres spłaty nie był maksymalny, jaki oferuje bank. Można wnosić o obniżenie oprocentowania (marży), wydłużenie okresu spłaty (a to wpływa na wysokość raty miesięcznej). Najwięcej zyskać na renegocjacji mogą te osoby, które większą część zobowiązania zdążyły już spłacić. Wiele lat temu warunki kredytowania były niekorzystne. Dziś i oprocentowanie i koszty dodatkowe są zdecydowanie niższe.

Przeniesienie kredytu do innego banku

Zazwyczaj dotyczy kredytów hipotecznych. Jeśli znajdziemy ofertę bardziej atrakcyjną, w naszym odczuciu, możemy przenieść kredyt do wybranego banku. Wymaga to wielu zabiegów, w tym formalności, ale często to opłacalny zabieg. Oczywiście na nowo badana jest nasza zdolność kredytowa itd. Należy liczyć się z dodatkową marżą, często prowizją. Należy też zapoznać się z warunkami dotychczasowej umowy, gdyż banki często zastrzegają sobie prawo do pobrania opłaty za takie przeniesienie. No i znowu taka operacja jest bardziej opłacalna dla kredytobiorcy, który spłacał swoje zobowiązania dość długo – z uwagi różnicę w oprocentowaniu i marży kiedyś, a teraz.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje czerwiec 2024
Konta dla firm promocje czerwiec 2024
Lokaty bankowe promocje czerwiec 2024
Kredyty gotówkowe promocje czerwiec 2024
Kredyty mieszkaniowe promocje czerwiec 2024
Kredyty dla firm promocje czerwiec 2024

Zostaw komentarz