Kredyt gotówkowy czy zakupy na raty?

Nie sposób przewidzieć, co stanie się w przyszłości, dlatego zawsze warto mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę. Jeżeli nie posiadamy oszczędności, niestety w przypadku nieprzewidzianych wydatków np. gdy zepsuje nam się pralka, lodówka, czy samochód będziemy musieli posiłkować się pożyczką albo kredytem.

Zakupy za kilka tysięcy złotych najlepiej opłacić za pomocą kredytu ratalnego. Obecnie wiele sklepów oferuje możliwość zakupów na raty, w tym wypadku wizyta w banku nie jest konieczna, wystarczy wypełnić odpowiednie formularze, wszystko można załatwić w punkcie obsługi klienta w danych sklepie. Jeżeli chodzi o formalności, to są one ograniczone do minimum – niezbędny będzie oczywiście dokument tożsamości oraz dokument poświadczający stałe dochody, przy czym zdolność kredytowa wcale nie jest w tym wypadku tak bardzo skrupulatnie weryfikowana. Oprocentowanie kredytów ratalnych, niczym nie różni się od kredytów gotówkowych, wszystko zależy od oferty, niekiedy można trafić na promocje, gdzie kredyt jest udzielany za darmo, co jest bardzo goszystą opcją.

Pamiętajmy, aby dowiedzieć się czy niskie oprocentowanie nie obowiązuje wyłącznie przez kilka pierwszych miesięcy. Trzeba liczyć się również opłatami za ubezpieczenie oraz kosztami za udzielenie kredytu. Nawet jeżeli umowa kredytowa jest zawierana w markecie, warto bardzo dokładnie przeanalizować treść umowy i dopytać o całkowite koszty kredytu. Najlepiej decydować się na zakup sprzętu AGD czy RTV w czasie sezonowych wyprzedaży i promocji, w ten sposób można liczyć na korzystniejsze warunki kredytu.

Kredyt gotówkowy czy ratalny?

Decydując się na kredyt ratalny, nie będziemy musieli się fatygować i iść do banku, z drugiej strony doradca bankowy z pewnością udzieli nam konkretniejszych informacji, niż otrzymamy w punkcie obsług klienta w sklepie. W tym wypadku będziemy też pod mniejszą presją czasu i na pewno damy sobie więcej czasu na przemyślenie decyzji. Wybierając kredyt gotówkowy, możemy liczyć na dłuższy okres kredytowania, przy czym to dobre rozwiązanie wyłącznie w przypadku kupowania sprzętu na kilkanaście tysięcy złotych.

To, czy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy czy ratalny, powinno zależeć od wartości zakupów, które planujemy zrobić oraz naszych możliwości finansowych.

Zostaw komentarz