Screen scraping, na czym polega?

Screen scraping to nowinka technologiczna która miała zrobić furorę w ułatwieniu bankom dostępu do danych klientów z serwisów transakcyjnych w innych bankach. Niestety na skutek zbyt dużego ryzyka KNF nie wyraziła zgody na wprowadzenie tej innowacji do bankowości.

Najbardziej zaangażowane w tą technologię były mBank, Alior i Idea Bank. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostęp do danych, dzięki którym weryfikacja i ocena kredytowa klienta wnioskującego np. o kredyt miała być szybsza i prostsza. Polegało to na upoważnieniu przez wnioskującego konkretnego banku do pozyskania danych (poprzez logowanie) i wykorzystania ich w procesie weryfikacyjnym. Było to możliwe albo przez wpisanie danych logowania przez klienta do aplikacji banku w jakim stara się o kredyt, albo przez klienta w ściągniętym programie. Te innowacje miały jeszcze jeden cel – promowanie mniejszych banków na rynku poprzez wprowadzenie dodatkowo niższych opłat, nowej oferty i innych przewag. Wskutek wykorzystania takiej opcji klient mógł dodatkowo przenieść rachunek z innego banku do tego, w którym technologie wykorzystywano, łącznie z informacjami gromadzonymi na rachunku przez wszystkie lata jego posiadania, bezproblemowo i bez konieczności wizyty w oddziale. Niestety trwało to zaledwie kilka miesięcy, bo Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła działania nadzorcze w stosunku do banków promujących screen scraping. W rezultacie rozwiązania takie zawieszono.

Wątpliwości KNF wzbudziło bezpieczeństwo takich operacji. Ujawnienie danych do logowania przez klienta mogło być przechwycone przez osoby niepożądane, a dane wykorzystane w celach przestępczych. Mimo, że jednostką, do której trafiały zwykle dane klienta był bank, naruszane były podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci i ochrony danych osobowych. Dlatego też wykorzystywanie screen scrapingu jest niedozwolone, zwłaszcza w dobie rosnącej liczby cyberataków. Przecież to banki pouczają o zachowaniu szczególnej ostrożności i ochronie danych, w szczególności tych do logowania.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje lipiec 2021
Konta dla firm promocje lipiec 2021
Lokaty bankowe promocje lipiec 2021
Kredyty gotówkowe promocje lipiec 2021
Kredyty mieszkaniowe promocje lipiec 2021
Kredyty dla firm promocje lipiec 2021

Leave a Reply