To już koniec MdM-u. Pula dopłat wyczerpana

Przyjmowanie wniosków dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jest już zakończone. Środki zarezerwowane na ten cel zostały wyczerpane i to zaledwie w ciągu dwóch dni. Polacy złożyli w sumie 12,7 tys. wniosków o kredyt z dofinansowaniem na łączną kwotę 381 mln złotych. Eksperci spodziewali się szybkiego wyczerpania puli środków, mimo to i tak zaskoczenie było duże. Bank Gospodarstwa Krajowego wypowiedział się w tej sprawie; zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych skomentował to bardzo krótko: „wnioskodawcy byli dobrze przygotowani i wcześniej skompletowali dokumenty”. Obecnie rozpoczęło się rozpatrywanie wniosków, decyzja o przydzieleniu bądź odmowie udzielenia finansowego wsparcia zostanie wydana kredytobiorcom bezpośrednio przez banki.

Mieszkanie dla Młodych to program realizowany od 2014 roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz banki komercyjne. Z dofinansowania w ramach programu skorzystało 110, 6 tysięcy osób, łączna kwota rozdysponowanych pieniędzy wynosi 3 mln złotych. Jest to ostatni roku, w który można było skorzystać z dodatkowych pieniędzy na zakup nieruchomości, choć teoretycznie program zostanie zakończony wraz z końcem roku 2018, to pula dopłat już się wyczerpała.

Mieszkanie Plus zamiast MdM

Rząd rezygnuje z przyznawania dofinansowania na rzecz zakupu nieruchomości, jednak nie pozostawia Polaków z niczym. Miejsce Mieszkania dla Młodych zajmie Mieszkanie Plus, które działa jednak na innych zasadach. Biorąc udział w nowym programie, można wnioskować o tańszy wynajem mieszkania, przy czym będzie istniała możliwości wykupienia nieruchomości na własność. Obecnie na terenie Polski powstają pierwsze inwestycje mieszkaniowe w ramach programu. Mieszkanie Plus to na pewno dobra alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego bądź nie chcą się zadłużać na wiele lat. Ciekawą możliwością jest możliwość wykupienia wynajmowanego mieszkania na własność. Nie wiadomo jeszcze, jak sprawdzi się to w praktyce, nie mniej jednak nowy program wygląda obiecująco. Do programu będzie mógł zgłosić się każdy, choć oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne oraz młode małżeństwa, które rząd chce w ten sposób zachęcić do powiększania rodziny.

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje maj 2024
Konta dla firm promocje maj 2024
Lokaty bankowe promocje maj 2024
Kredyty gotówkowe promocje maj 2024
Kredyty mieszkaniowe promocje maj 2024
Kredyty dla firm promocje maj 2024

Zostaw komentarz