UE opublikowała czarną listę rajów podatkowych. Które kraje się na niej znalazły?

Członkowie Unii Europejskiej 5. grudnia 2017 roku zatwierdzili czarną listę 17 krajów, uznając je za raje podatkowe. Na niechlubnej liście znalazły się między innymi takie państwa jak Korea Północna, Panama, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Tunezja. Raje podatkowe to kraje, które odmawiają współpracy w zakresie spraw podatkowych z UE, dzięki temu jej obywatele mogą ukryć swój majątek przed urzędem skarbowym. Oczywiście krajów, które nie są podporządkowane unijnym normom współpracy w zakresie podatków jest więcej – to 47 krajów, które deklarują, że zmienią swoją podstawę, inaczej zostaną wpisane na czarną listę w kolejnym roku albo za dwa lata, w zależności czy jest to kraj rozwinięty czy rozwijający się.

Mimo, że lista rajów podatkowych została sporządzona, to wciąż nie został uzgodniony zakres sankcji, jakimi będą objęte dane państwa. Członkowie Unii Europejskiej żywią nadzieję, że samo wciągnięcie kraju na czarną listę przyczyni się do zmiany jego stanowiska. Jeżeli nie przyniesie to jednak żadnych pozytywnych efektów, UE będzie dążyć do tego, żeby dane państwa mimo wszystko zdecydowały się na współpracę. Prace nad projektem mają rozpocząć się wraz z rokiem 2018. Nie wszyscy członkowie UE zgadzają się na takie szantażowanie wybranych krajów; europoseł Zielonych Svena Giegolda wypowiedział się na ten temat negatywnie, podobne zdanie wyraził Peter Simon z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Czy czarna lista rajów podatkowych rzeczywiście może przyczynić się do większej przejrzystości podatkowej UE? Czy zostanie ustalony zakres sankcji, które przekonają państwa do zmiany swojego stanowiska? Jest wiele niewiadomych, jest dużo za i przeciw, jak rozwinie się sytuacja z pewnością pokaże nam czas.
Raje podatkowe wpisane na czarną listę:

– Bahrajn
– Barbados
– Grenada
– Guam
– Korea Północna
– Makau
– Mongolia
– Namibia
– Palau
– Panama
– Saint Lucia
– Samoa
– Samoa Amerykańskie
– Trinidad i Tobago
– Tunezja
– Wyspy Marshalla
– Zjednoczone Emiraty Arabskie

Sprawdź najnowsze zestawienia:
Konta osobiste promocje wrzesień 2021
Konta dla firm promocje wrzesień 2021
Lokaty bankowe promocje wrzesień 2021
Kredyty gotówkowe promocje wrzesień 2021
Kredyty mieszkaniowe promocje wrzesień 2021
Kredyty dla firm promocje wrzesień 2021

Leave a Reply